• 0990-923-7988
  • 051-57288954
نویسنده :  

اسید هیدروفلوریک محلول آبی گاز هیدروژن فلوراید، مایعی بی رنگ با بویی تند که حتی در غلظت های 1 تا 7٪ ماده ای بسیار سمی و خورنده است. اسید هیدروفلوئوریک شیشه و سیلیکات ها را حل می کند و با بسیاری از فلزات واکنش شدیدی می دهد و باعث ایجاد گازهای قابل اشتعال می شود.

پاره ای از خواص فیزیکی اسید هیدروفلوئوریک در جدول زیر آمده است.

در مورد ترکیب هیدروژن فلوراید (HF) میزان منفی الکترونهای هیدروژن و فلوئور به ترتیب 2.1 و 4.0 است و پیوند کووالانسی هیدروژن- فلوراید بسیار قطبی است لذا ترکیب HF قطبی می باشد.

به همین دلیل وقتی هیدروژن فلوراید در آب حل می شود، مولکول های آب به دور HF جهت می گیرند و دو قطبی آب با پیوند H-F بسیار قطبی تعامل کرده و پیوند هیدروژنی بین هیدروژن HF و اکسیژن آب مجاور ایجاد می شود. این پیوند هیدروژنی نه تنها دو قطبی مولکولی HF را تثبیت می کند، بلکه پیوند کووالانسی H-F را نیز ضعیف می کند. در نتیجه این ضعیف شدن، پیوند H-F کشیده می شود (طول پیوند افزایش می یابد) و سپس کاملاً می شکند. هیدروژن متصل به هیدروژن به مولکول آب اکنون به طور کامل با اکسیژن پیوند می یابد و گونه H3O + (یون هیدرونیوم) را تشکیل می دهد و اکنون فلور به عنوان یک آنیون فلوراید وجود دارد (فرآیند تفکیک اسید)

HF (aq) + H2O (l) → H3O + (aq) + F– (aq)

فرآورده های واکنش، آنیون فلوراید و یون هیدرونیوم ، یونهایی با بار مخالف هستند و می توان تصور کرد که جذب یکدیگر می شوند. اگر آنها در تماس قرار بگیرند، منطقی است که پیشنهاد کنیم روند انتقال هیدروژن که در بالا توضیح دادیم نیز می تواند برعکس اتفاق بیفتد. یعنی H3O + می تواند هیدروژن به یون فلوراید پیوند یابد و هیدروژن می تواند به عقب منتقل شود و HF و آب را تشکیل دهد.

HF (aq) + H2O (l) ← H3O + (aq) + F– (aq)

در واقع، این دو واکنش همزمان (و خیلی سریع) در محلول اتفاق می افتند و نشان دهنده تفکیک تعادل HF در آب است.

HF (aq) + H2O (l) ⇄ H3O + (aq) + F– (aq)

ثابت تفکیک اسید(Ka) به صورت زیر می باشد.

 

 

اطلاعات تماس

  • خراسان رضوی، گناباد، مرکز رشد فناوری
  • 051-57288954
  • 7988 923 0990
  • soltani.chem
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال پیام

  ایمیل ارسال نشد !   Your email has been sent.