• 0990-923-7988
  • 051-57288954
نویسنده :  

انتخاب فلز برای استفاده از اسید هیدروفلوئوریک به غلظت، دما، سرعت و میزان هوادهی اسید و در دسترس بودن آلودگی ها بستگی دارد. همانند سایر اسیدهای غیر اکسید کننده، هوادهی یا در دسترس بودن مواد شیمیایی اکسید کننده در اسید هیدروفلوئوریک باعث افزایش حمله خورنده آن به فلزات مختلف می شود.

نیکل 200

از آنجا که نیکل 200 مقاومت بالایی در برابر هیدروژن فلوراید بدون آب نشان می دهد، حتی در دماهای بالا استفاده از آن در محلول های آبی اسید هیدروفلوریک اغلب به دمای زیر 180 درجه فارنهایت یا 82 درجه سانتیگراد محدود می شود. در غلظت 60 تا 65٪ اسید خوردگی شدید در فلز رخ می دهد.

مونل 400

آلیاژ Monel 400 یک ماده عالی ساخت برای استفاده در فرآیندهای اسید هیدروفلوئوریک است. هوادهی یا در دسترس بودن نمکهای اکسید کننده، میزان خوردگی را افزایش می دهد. اما در اسید غیر هوادهی،  Monel 400 در تمام غلظت ها تا دمای جوش از خوردگی جلوگیری می کند. در دسترس بودن مقادیر کوچک از ترکیبات گوگردی کاهش یا اسید سولفوریک مضر نیست. این آلیاژ نسبتاً نسبت به اثرات سرعت حساس نیست و معمولاً برای اجزای حیاتی مانند کلاهک های حباب یا دریچه های در تماس با اسید در حال استفاده است. نسبت به آلیاژهای آلیاژ بالا با مقاومت در برابر خوردگی عمومی در اسید غیر تخلیه نیست. به طور مشترک با سایر آلیاژهای نیکل بالا، مونل 400 در برابر بخار ترک خوردگی در بخار مرطوب، هوادهی هیدروفلوئوریک یا هیدروفلوئوروسیلیسیک اسید حساس است. در صورت غوطه ور شدن کامل فلز در اسید، ترک خوردن فلز رخ می دهد.

آلیاژ 400 مونل در سیستم های آلکیلاسیون اسید هیدروفلوئوریک و تولید اسید هیدروفلوئوریک به کار میرود . مقاومت بالایی در برابر اسید هیدروفلوئوریک مایع تا 150 درجه سانتیگراد از خود نشان می هد.

اینکونل 600

آلیاژ اینکونل 600 در محیط های اسید هیدروفلوئوریک آبی رقیق در دمای محیط و همچنین فلورید هیدروژن بی آب مقاومت زیادی از خود نشان می دهد. در دسترس بودن نمکهای اکسید کننده اغلب مقاومت در برابر خوردگی را افزایش می دهد. مقاومت کلی در برابر خوردگی سیم اینکونل 600 در برابر اسید هیدروفلوئوریک قابل توجه است.

 Incoloy 800 و Incoloy 825

Incoloy 800 در مقایسه با آلیاژهای Incoloy مبتنی بر مولیبدن مقاومت کمتری در برابر اسید هیدروفلوئوریک بی آب دارد. اگرچه، آنها به اندازه Monel 400 در برابر محلول های اسید هیدروفلوئوریک مقاوم نیستند. برای سیستم هایی که از تنش رهایی ندارند، به دلیل مقاومت بالا در برابر ترک خوردگی در برابر تنش، به ندرت از Incoloy 825 استفاده می شود. هوادهی یا در دسترس بودن نمکهای اکسید کننده سودمند است. به طور کلی ، این آلیاژها در سرویس اسید هیدروفلوئوریک استفاده نمی شوند.

اینکونل 625 و هاستلوی C276

اینکونل 625 و هاستلوی C276 مقاومت در برابر خوردگی شدیدی را که در شرایط دیگر دارند ارائه نمی دهند و به اندازه نیکل 200 یا مونل 400 در اسید هیدروفلوئوریک آبی مقاوم نیستند.

فولادهای کربنی و آلیاژی

فولادهای کم آلیاژ اغلب مقاومت کمتری نسبت به فولاد کربن دارند. فولادهای کربنی مقاومت قابل توجهی در برابر خوردگی در اسید هیدروفلوئوریک 100-64٪ دارند. خوردگی فولادها در محلول های اسید هیدروفلوئوریک با رقت محلول HF افزایش می یابد. علاوه بر این، ممکن است با فرسایش بدتر شود. بین 85 تا 100 درصد ، میزان خوردگی کاملاً مشابه و کم باقی می ماند. بین 70 تا 85 درصد، میزان خوردگی افزایش می یابد اما ممکن است در دمای اتاق از فولاد کربن استفاده شود. در زیر 70 درصد، میزان خوردگی به طرز چشمگیری افزایش می یابد. محلول های رقیق <60٪ حتی در دمای پایین به سرعت به فولاد حمله می کنند. خوردگی کربن استیل در HF منجر به تشکیل هیدروژن می شود. بنابراین، باید از مخلوط منفجره بین هیدروژن و هوا جلوگیری شود. حتی در غلظت های> 85٪ و باAHF ، مقداری مهاجرت هیدروژن اتمی در ورق فولاد رخ می دهد. استفاده از چدن در AHF / HF به دلیل خطر تخلخل، شکنندگی و میزان خوردگی بسیار بیشتر از فولاد کربن یا فولاد چدن توصیه نمی شود.

فولادهای ضد زنگ

استفاده از فولاد ضد زنگ در محیط های اسید هیدروفلوئوریک محدود است. فولادهای آستنیتی مقاومت بالایی در برابر حمله به فلورید هیدروژن بی آب مایع در دمای بالا دارند.

آلومینیوم

آلیاژهای آلومینیوم برای استفاده در کاربردهای اسید هیدروفلوئوریک مناسب نیستند.

مس

در غیاب اکسیژن ، مس فاقد روی و سیلیسیم آلیاژها در برابر AHF مقاوم هستند. به طور معمول، مس به عوامل هوادهی و سرعت غلظت اسید هیدروفلوئوریک حساس است. آلیاژ Cupronickel 70/30 عملکرد خوبی در اسیدهای آبی و غلیظ دارد.

اطلاعات تماس

  • خراسان رضوی، گناباد، مرکز رشد فناوری
  • 051-57288954
  • 7988 923 0990
  • soltani.chem
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال پیام

  ایمیل ارسال نشد !   Your email has been sent.