• 0990-923-7988
  • 051-57288954
نویسنده :  

برای اسید هیدروفلوئوریک (NFPA) 704یا لوزی خطر، ارزش سلامت 4 (می تواند کشنده باشد)، مقدار اشتعال پذیری 0 (در شرایط معمولی آتش نمی گیرد) را ذکر شده است. مقدار واکنش پذیری 2 (به راحتی در دما و فشارهای بالا دچار تغییرات شیمیایی شدیدی می شود) و مقدار ویژه W با عبور از خط (با آب به شدت در معرض واکنش قرار می گیرد).

اسید هیدروفلوئوریک به دلیل خاصیت خورندگی ناشی از یون های هیدروژن آزاد و اثر سمی به دلیل توانایی نفوذ یونهای فلوراید به بافتهای عمیق، باعث نکروز و از بین رفتن بافت سلولی می شود. سوختگی های اسید هیدروفلوئوریک با علائم قلبی عروقی، ریوی، کلیوی و عصبی عضلانی، عدم تعادل الکترولیت ها و مهار آنزیم ها که می تواند منجر به آریتمی قلبی و مرگ شود، وجود دارد. علائم مزمن ممکن است ماهها پس از مصرف HF یا قرار گرفتن در معرض تنفس وجود داشته باشد یا ادامه داشته باشد.

در صورت قرار گرفتن در معرض اسید هیدروفلوئوریک، برای جلوگیری از نفوذ اسید هیدروفلوئوریک به بافتهای عمیق، کاهش انتشار یون های فلوراید از طریق جریان خون و متعاقباً کاهش اثرات سمی بر اندام ها یا به حداقل رساندن پیشرفت آسیب به سیستم های اندام، نیاز به درمان پزشکی خاص و فوری دارد. اسید هیدروفلوئوریک از نظر فنی در مقایسه با سایر اسیدهای هیدروژن هالید به عنوان یک اسید ضعیف طبقه بندی می شود، اما یون فلوراید می تواند به سرعت از طریق پوست جذب شود و باعث سوختگی های احتمالی تهدید کننده زندگی و آریتمی های قلبی شود. با محلول های رقیق، شدت آسیب کمتر است. آسیب پوستی به عنوان شایعترین آسیب مشاهده شده با سوختگی انگشتان گزارش می شود که یکی از آسیب دیدگی های کارگران است.

سه راه ورود اسید هیدروفلوئوریک به بدن انسان وجود دارد:

قرار گرفتن در معرض پوست / چشم، استنشاق و بلع بیشترین مسیر ورود گازهای سمی هیدروژن فلوراید به بدن می باشد. استنشاق می تواند از قرار گرفتن در معرض گاز هیدروژن فلوراید و همچنین بخارهای ساطع شده از مایع هیدروژن فلوراید ناشی شود.

اسید هیدروفلوئوریک اسید بسیار لیپوفیلیک است و به راحتی از طریق پوست به بافتهای عمیق نفوذ می کند.

در غلظت های بالا (> 50٪) ، اسید هیدروفلوئوریک به عنوان یک اسید قوی عمل می کند که باعث سوختگی های خورنده در اثر تماس فوری با پوست، چشم، غشای مخاطی تنفسی و گوارشی می شود. سوختگی های خورنده حاصل، بلافاصله با تخریب قابل مشاهده بافت، مناطق زخم و نکروز و به دنبال آن درد شدید ناشی از فعال شدن گیرنده های درد زمینه ای ایجاد می شود.

یون فلوراید از طریق پوست جذب می شود و باعث تخریب بافتی بیشتر اعصاب، رگ های خونی، بافت نرم زیرین از طریق نکروز مایعات و مرگ سلولی می شود.

جذب یون فلوراید به جریان خون، در صورت وجود کاتیونهای دیگر (به طور خاص کلسیم و منیزیم) از طریق تثبیت هیدروفلوئوریک نمک محلول را ایجاد می کند. اتصال یون فلوراید به کلسیم و منیزیم باعث ایجاد هیپوکلسمی و هیپومنیزمی و همچنین تخریب بافت زیرین می شود.

بسته به محل و درصد اسید، آسیب بیماران بلافاصله با سوختگی های سوزاننده شدید در بدن و درد شدید همراه با درد خارج از تناسب به عنوان مشخصه اصلی، ظاهر شوند. محلول های بیشتر از 14.5٪ علائم فوری ایجاد می کنند، محلول های 12٪ ممکن است یک ساعت طول بکشد و محلول های کمتر از 7٪ ، چندین ساعت یروز علائم طول می کشد.

قرار گرفتن در معرض 70٪  HF فقط برای 20 ثانیه، می تواند باعث تغییر سلول در چهار تا پنج لایه اپیدرم در عرض یک دقیقه شود و در عرض پنج دقیقه به درم نفوذ کامل کند. نکروز تمام لایه های پوستی پس از یک ساعت در معرض قرار گرفتن با نکروز کامل لایه پوست و ساختارهای زیرین پوست پس از 24 ساعت تشخیص داده شده است.

علائم آسیب چشمی: علائم تحریک همراه با درد اولین علائم و به دنبال آن  آسیب ملتحمه همراه با ادم و احتقان است. فرسایش قرنیه متعاقب همراه با برافروختگی و زخم شدن اپیتلیوم قرنیه می تواند منجر به کدر شدن قرنیه در پاشش های جزئی با اسید هیدروفلوریک شود. غلظت کم اسید هیدروفلوئوریک (2.5٪) می تواند منجر به آسیب کامل قرنیه شود که سوختگی های چشمی در طی 4 دقیقه شناسایی می شوند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اسید منجر به تخریب کامل چشم و از بین رفتن بینایی شود.

علائم استنشاق: گازهای سمی یا بخارات باعث تحریک بینی همراه با التهاب مخاط، خونریزی مخاط، زخم شدن و یا سوراخ شدن تیغه بینی می شوند. علائم تنفسی اضافی بر اساس غلظت اسید هیدروفلوئوریک و مزمن بودن در معرض قرار گرفتن می تواند شامل سرفه، تنگی نفس، علائم مجاری تنفسی فوقانی حنجره از جمله خس خس، خونریزی مجاری تنفسی و ریوی مشخص است.

قرار گرفتن در معرض بلع: سوختگی های نوع caustic از مخاط ناحیه حلق ، مری و معده، حالت تهوع، استفراغ، اسهال و درد شدید شکم  با مصرف محلول های حاوی اسید هیدروفلوئوریک مشهود است.

علائم عصبی عضلانی: افرادی که از طریق تمام مسیرها در معرض خطر قرار می گیرند گرفتار اختلالات عصبی و عضلانی ناشی از هیپوکلسمی و هیپرکالمی می شوند که باعث تداخل در انتقال سیگنال الکتریکی طبیعی سلول های عصبی می شود. این علائم می تواند شامل اضطراب، گیجی، سردرد، تشنج یا فلج باشد.

عدم تعادل الکترولیت یکی از علائم بارز مسمومیت سیستمیک ناشی از قرار گرفتن در معرض اسید هیدروفلوئوریک از طریق تمام مسیرهای ورود است. ارزیابی بلافاصله الکترولیت ها شامل سطح کلسیم، پتاسیم و منیزیم برای تعیین هیپوکلسمی ، هیپو مغناطیسی و هیپرکالمی است. حتی اگر نگرانی مربوط به مسمومیت سیستمیک باشد، بیمارانی که در معرض تماس ساده قرار دارند می توانند دچار هیپوکلسمی، هیپو مغناطیسی و هیپرکالمی شوند.

نگرانی اصلی در مورد خوردگی و سمیت زیاد اسید هیدروفلوئوریک باید از طریق جلوگیری از قرار گرفتن در معرض باشد. همه افرادی که از  HF استفاده می کنند باید از خواص سمی عامل که شامل اطلاعات و روش های کنترل ایمن اسید، وسایل مناسب حمل و نگهداری، مدیریت پسماندهای حاویHF ، روش های ضد عفونی ناخالص و ریز و درمان دارویی آگاه باشند.

درمان اولیه اسید HF شامل ارزیابی سریع، از بین بردن لباسهای آلوده، ضد عفونی با مقادیر فراوان آب، نمک یا محلول آب و صابون همراه با خنثی سازی با استفاده از گلوکونات کلسیم، کلرید بنزالکونیوم پلی اتیلن گلیکول، اکسید منیزیم یا هگزا فلورین.

روشهای درمانی

درمان آسیب های پوستی (در ابتدا یا در بیمارستان)

روش معمول ضد عفونی که معمولاً استفاده می شود، شستشو با آب روان یا آب سرد یا گرم به مدت حداقل 30 دقیقه است. شستشو باید کاملاً انجام شود تا زمانی که آلودگی از بین برود.

فرآیند خنثی سازی اولیه برای HF با استفاده از خیساندن گلوکونات کلسیم، گلوکونات کلسیم داخل وریدی (10٪) و استفاده موضعی از ژل گلوکونات کلسیم (2.5٪ انجام می شود.

در صورت استفاده از ژل  2.5٪ گلوکونات کلسیم، به مدت 15 تا 30 دقیقه در ناحیه آسیب دیده مالیده شود و هر 10 - 15 دقیقه دوباره استفاده شود. ژل گلوکونات کلسیم با اتصال کلسیم به یونهای فلوراید و ایجاد کلسیم فلوراید سفید خواهد شد. در صورت استفاده به عنوان درمان قطعی، 2.5٪ گلوکونات کلسیم باید 4 تا 6 بار در روز به مدت 3 تا 4 روز استفاده شود.

پس از 30 دقیقه، بیمار را مجدداً ارزیابی کنید و در صورت ادامه درد، تزریق زیر جلدی گلوکونات کلسیم با دوز 5/0 میلی لیتر از محلول 5٪ در هر سانتی متر مربع از سوختگی سطحی که 0/5 سانتی متر فراتر از حاشیه بافت درگیر است، توصیه می شود.

درمان آسیب های چشمی

درمان اولیه برای آسیب های چشمی، شامل شستشو با مقدار زیادی آب خنک و محلول نمک استریل 0.9٪ به مدت 15-30 دقیقه است. می توان از یک محلول بی حسی چشم پزشکی برای کاهش تحریک ناشی از اسید هیدروفلوئوریک استفاده کرد.

شستشوی متناوب با استفاده از محلول استریل 1٪ گلوکونات کلسیم از طریق لنز مورگان به مدت 20 دقیقه.

سایر روش های درمانی شامل شستشو با هگزافلورین است.

درمان آسیب های ناشی از استنشاق اسید هیدروفلوئوریک

در غلظت های بالا ممکن است باعث گلوسیت (انسداد مجاری تنفسی) و ورم حاد ریوی شود.

مدیریت شامل تنفس مصنوعی برای بیمار در معرض شدید است. افرادی که تنفس می کنند به 100٪ اکسیژن با محلول نبولایز شده گلوکونات کلسیم 2.5٪ تا 3٪ نیاز دارند.

سوختگی با HF غلیظ معمولاً بسیار جدی است و احتمال عوارض قابل توجهی در اثر سمیت فلوراید وجود دارد. مایع یا بخار HF غلیظ ممکن است باعث سوختگی شدید، عدم تعادل متابولیکی، ادم ریوی و آریتمی قلبی تهدید کننده زندگی شود. حتی در صورت عدم درمان، قرار گرفتن در معرض متوسط در معرض HF غلیظ به سرعت منجر به مرگ و میر می شود. سوختگی های بزرگتر از 25 اینچ مربع (160 سانتی متر مربع) ممکن است منجر به سمیت جدی سیستمیک شود. تسکین درد تنها نشانه موثر بودن درمان است. بنابراین ، استفاده از هرگونه داروی ضد درد توصیه نمی شود.

فردی که دچار سوختگی بیش از چهار اینچ مربع است، باید بلافاصله در بخش مراقبت های ویژه بستری شود و به مدت 24 تا 48 ساعت تحت مراقبت دقیق قرار گیرد. هرکسی که در معرض HF گاز باشد و تحریک تنفسی را تجربه کند نیز باید در بخش مراقبت های ویژه بستری و تحت نظر باشد. برای کنترل سطح فلوراید، پتاسیم و کلسیم باید از خون نمونه برداری شود. در برخی موارد، همودیالیز برای حذف فلوراید و اصلاح هیپرکالمی و هیپوکلسمی مکرر ضروری است.

اطلاعات تماس

  • خراسان رضوی، گناباد، مرکز رشد فناوری
  • 051-57288954
  • 7988 923 0990
  • soltani.chem
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال پیام

  ایمیل ارسال نشد !   Your email has been sent.